شنبه تا چهارشنبه ۸ الی ۱۹
پنجشنبه 8 الی 13

 آشنایی با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران

آشنایی با تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران

با توجه به پیشرفت صنعت خودرو درزمینهٔ گیربکس اتوماتیک، در این مقاله قصد داریم شمارا با عملکرد و ویژگی‌های یک تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران آشنا کنیم. همچنین انواع گیربکس اتو مات و تفاوت عملکرد گیربکس اتو مات با دستی را به شما توضیح دهیم.

تاریخچه گیربکس اتوماتیک

اولین گیربکس اتوماتیک در سال 1921 توسط مهندس بخار کانادایی، آلفرد هورنر مونرو اختراع شد. مونرو دستگاه خود را برای استفاده از هوای فشرده به‌جای مایع هیدرولیک طراحی کرد، بنابراین فاقد قدرت بود و هرگز به‌صورت تجاری فروخته نشد. جنرال موتورز سپس اولین گیربکس اتوماتیک را با استفاده از مایع هیدرولیک در دهه 1930 توسعه داد و گیربکس “Hydra-Matic” را در سال 1940 معرفی کرد.

اولدزموبیل در سال 1948 اولین مدلی بود که از گیربکس اتوماتیک واقعی استفاده می‌کرد. جنرال موتورز Hydra-Matic را در سال 1956 با Jetaway جایگزین کرد. جت» موفقیت جنجالی نداشت و به‌سرعت در سال 1969 جای خود را به Turbo Hydra-Matic داد. گیربکس اصلی Hydra-Matic یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در تاریخ خودرو بود. این اولین گیربکس خودکار نبود، اما اولین دنده‌ای بود که واقعاً کارکرد و موفقیت تجاری چشمگیر آن راه را برای هر خودکار بعدی باز کرد.

این فناوری در زمان مناسبی در تاریخ مطرح شد، زیرا آمریکای شمالی با پیروزی در جنگ جهانی دوم فراوان بود و باعث رونق پس از جنگ شد. هزاران گیربکس اتوماتیک را در آن اتومبیل‌ها انداختند. گیربکس اتوماتیک با سادگی و سهولت استفاده از خودرو را در اختیار عموم مردم قرار. حداقل این امر چشم‌انداز نیروی کار متحرک را گسترش داد. مهم‌ترین تغییرات در طراحی گیربکس خودکار تا به امروز در تعداد گیربکس‌های دنده جلو و انتقال از عملیات، انتقال مکانیکی کنترل‌شده به کنترل الکترونیکی است.

گیربکس اتوماتیک چیست؟

یک تعمیرکار در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران در مرحله اول باید آشنایی کامل به گیربکس اتوماتیک را داشته باشد. درواقع گیربکس اتوماتیک، عملیات تعویض کردن دنده 1 به بالا را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. گیربکس‌های اتوماتیک که وظیفه سبک و سنگین کردن دنده رادارند و دنده را به توجه به شرایط خیابان و جاده که به نسبت سربالایی و سرپایینی بودن آن‌ها و همچنین سبک رانندگی و خواسته‌های یک راننده ازنظر میزان فشار دادن پدال گاز و یا ترمز رادارند.

تفاوت گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک

در خودروهای دستی، رانندگان یکی از پاهای خود را برای استفاده از کلاچ کنار می‌گذارند و با یک پای دیگر عملیات گاز یا ترمز را انجام می‌دهند؛ اما در خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند، از دو پدال گاز و ترمز استفاده می‌شود و کلاچ را ندارند. رانندگانی که از خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند، همیشه پای چپشان آزاد است و با پای راست گاز دادن و ترمز گرفتن را انجام می‌دهند.

نکته مهم این است که بسیاری از رانندگان تازه‌کار بجای آزاد گذاشتن پای چپ خود، از پای راست برای فشردن پدال گاز و از پای چپ برای ترمز گرفتن استفاده می‌کنند که این امر باعث وارد آسیب به گیربکس و حوادث رانندگی می‌شود.

هزینه تعمیرات در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران

ازآنجایی‌که گیربکس وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ‌ها را دارد، جزو مهم‌ترین اجزای یک خودرو هست. جنس گیربکس خودرو از فولاد می‌باشد که به‌مرورزمان دچار ایراداتی می‌شود. هزینه تعمیر گیربکس اتو مات بستگی به نوع ایراد محل گیربکس دارد که باید اول این ایرادات دسته‌بندی شوند که به شرح زیر می‌باشد:

تعویض کردن روغن گیربکس

یک متخصص تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران باید به روغن گیربکس دقت زیادی داشته باشد، چرا عدم تعویض به‌موقع باعث خرابی در ساختمان اصلی گیربکس می‌شود. البته هزینه تعویض روغن گیربکس نسبت به دیگر ایرادات کمتر است. روغن انتخابی برای تعویض روغن گیربکس باید بر اساس نوع گیربکس و مدل آن صورت گیرد. پس هنگام تعویض روغن به دنبال روغن‌های باکیفیت برای خودروها باشید و از روغن گیربکس‌های ارزان‌قیمت استفاده نکنید.

تقه زدن گیربکس اتو مات

متخصص تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران با اصطلاح تقه زنی آشنایی کامل را دارد. درواقع تقه زدن اگر ساختمان داخلی گیربکس مشکلی داشته باشد، ماشین شروع به گاز خوردن الکی و مشکل در دنده خوردن را پیدا می‌کند و راننده هنگام رانندگی احساس می‌کند به گیربکس ماشین ضربه یا تقه زدن وارد می‌شود. پس حتماً در این موقع به یک متخصص تعمیرکار مراجعه کنید و هرچه سریع‌تر مشکل به وجود آمده را رفع کنید.

تعویض فیلتر گیربکس

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک مانند تعویض روغن هزینه بسیار ناچیزی دارد. در مرحله تعویض روغن که برای روان‌سازی اجزای داخلی گیربکس‌ها استفاده می‌شود، یک متخصص در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران با تعویض فیلتر که وظیفه پالایش روغن  و جدا کردن ناخالصی‌ها را دارد، اقدام به این کار می‌کند. برای جلوگیری از آسیب‌های وارده به ماشین تخریب چرخ‌دنده‌ها به‌وسیله روغن‌های آلوده با صرف هزینه بسیار ناچیز اقدام به تعمیر آن‌ها توسط متخصصین کنید.

خراب شدن سنسور در گیربکس‌های اتو مات

سنسورها که وظیفه تجزیه‌وتحلیل داده‌های ورودی و تعویض دنده‌ها در گیربکس اتوماتیک را دارد و مشخص می‌کند که خودروها با چه سرعت و دنده‌ای حرکت کنند. وقتی این سیستم داخلی دچار مشکل شود، شما باید با مراجعه به یک متخصص در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران ایرادات آن را تشخیص داده و تعمیر کنید. هزینه تعمیر این قسمت نیز چندان بالا نیست و مشکلی بابت پرداخت آن نخواهید داشت.

همچنین اگر تعمیر به‌موقع متوجه ایرادات و مشکلات خرابی گیربکس اتوماتیک خودرو خود نشوید، ممکن است گیربکس با مشکلات بزرگ‌تری روبروی شود و هزینه تعمیر آن به مبلغ چندمیلیونی برسد. پس درنتیجه برای کاهش در هزینه‌های تعمیرات گیربکس باید به سراغ یک متخصص تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران یا شهر محل زندگی خود بروید.

 

گیربکس اتوماتیک ازچه اجزایی تشکیل شده است؟

  • دنده‌های سیاره‌ای وظیفه ایجاد همه نسبت‌های انتقال دور قابل‌تولید در گیربکس اتو مات را دارد.
  • سیستم هیدرولیک که وظیفه کنترل کلاچ‌ها و باندها را انجام می‌دهد.
  • پمپ دنده‌ای بزرگ که وظیفه حرکت روغن را در اطراف گیربکس انجام می‌دهد.
  • باندها که وظیفه قفل‌کردن اجزای مجموعه دنده‌ها را دارد.
  • سه صفحه کلاچ که وظیفه قفل‌کردن بخش‌های دیگر دنده‌ها را انجام می‌دهند.

گیربکس اتوماتیک چگونه کار می‌کند؟

به این دلیل که اکثر خودروها دارای گیربکس اتوماتیک هستند و به‌جای استفاده از کلاچ، گیربکس اتوماتیک از مبدل گشتاور استفاده می‌کند. این‌یک اتصال سیال است که از یک پمپ جداگانه و توربین در جهت مخالف درون خود مبدل استفاده می‌کند و به موتور اجازه می‌دهد تا مستقل از گیربکس بچرخد.

به‌جای استفاده از مجموعه‌های مختلف چرخ‌دنده‌ها برای باز و بسته کردن شفت‌های خروجی گیربکس، یک گیربکس خودکار از یک‌دنده واحد برای دستیابی به نسبت‌های مختلف دنده استفاده می‌کند. یک سیستم هیدرولیک پیچیده نوارها و کلاچ‌های مختلف که دنده را کنترل می‌کند، را تنظیم کرده و یک پمپ دنده سیال گیربکس را به داخل فشار می‌دهد. سپس فرمان حرکت دریچه شفت را که مایعات هیدرولیک را برای درگیر شدن دنده‌های مختلف تأمین می‌کند، تنظیم می‌کند. با افزایش یا کاهش فشار سیال درون پروانه، دریچه انتقال را مجبور می‌کند تا مدارهای مختلف دنده را ببندند و باز کنند.

نکات مهم در انتخاب تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران

ازآنجایی‌که تعمیر گیربکس اتوماتیک یک کار تخصصی است و هر فردی نمی‌تواند به‌شخصه خودش تعمیرات لازم را انجام دهد و تشخیص دادن اینکه کدام تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران و شهرهای دیگر از دانش و تجربه کافی در این زمینه رادارند کار بسیار دشواری است. همچنین تفاوت زیادی بین تعمیرکار گیربکس اتوماتیک و تعویض کار گیربکس اتوماتیک است و در صورت بروز مشکل می‌توان با قطعات را تعمیر کرد، اما بعضی از افراد به خاطر نداشتن تجربه و تخصص کافی اقدام به تعویض قطعه می‌کنند.

برای اینکه بتوانید یک تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران و شهر محل زندگی که کیفیت کار بالایی دارد و از هزینه‌ای نیز مناسب است، باید کمی وقت بگذارید و با تحقیق یک مرکز مناسب را پیدا کنید.

 

 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم