شنبه تا چهارشنبه ۸ الی ۱۹
پنجشنبه 8 الی 13

 آیا گیربکس همان سیستم انتقال قدرت است؟

آیا گیربکس همان سیستم انتقال قدرت است؟

گیربکس و عملکرد آن چیست ؟

وقتی این موضوع را متوجه شویم، می‌توانیم تفاوت بین گیربکس و انتقال قدرت را بهتر درک کنیم. هنگام صحبت در مورد جعبه دنده (گیربکس) و قطعات دنده این قضیه می‌تواند هر کسی را دچار اشتباه کند. طراحان، مهندسان و تولیدکنندگان وقتی در مورد چیزی صحبت می‌کنند از اصطلاحات زیادی استفاده می‌کنند.
گیربکسGearbox اصطلاحی است که عموما با دو اصطلاح Gearhead و Gear reducerبه طور یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، آن‌ها اغلب از نظر چیدمان فیزیکی چرخ دنده‌ها کمی ‌متفاوت هستند. ابتدایی‌ترین تعریف جعبه دنده (گیربکس) جعبه‌ای است که شامل یک دنبالۀ چرخ دنده یا یک جز یا واحد مکانیکی می‌باشد که توالی چرخ دنده‌های درون هم رفته را تشکیل می‌دهد . از واژۀ “جعبه” اغلب به عنوان قالب یاد می‌شود.
خیلی از چیزها می‌توانند گیربکس داشته باشند. برای این مقاله، از آنجا که به سمت مسائل خودرو “هدایت” شده است، از جعبه دندۀ مدرن برای افزایش گشتاور استفاده می‌شود، درحالیکه سرعت میلۀ حرکت دهندۀ خروجی اصلی، که میل لنگ نیز نامیده می‌شود، کاهش می‌یابد.
پس معنی تمام اینها چیست ؟ میلۀ خروجی گیربکس کندتر از میلۀ ورودی می‌چرخد و این کاهش سرعت با افزایش گشتاور از لحاظ مکانیکی به ماشین یک مزیت می‌بخشد.

گیربکس کجا استفاده می‌شود؟

در اتومبیل، گیربکس بعد از کلاچ، مرحله دوم سیستم انتقال قدرت است و به قسمت عقب موتور بسته می‌شود . کلاچ بین گیربکس و بخش انتقال قدرت قرار دارد. امروزه یک اتومبیل با تعویض دندۀ دستی 4 یا 5 دندۀ رو به جلو، 1 دندۀ رو به عقب و یک موقعیت دندۀ خلاص دارد .

آیا مشکلات گیربکس، انتقال قدرت یا کلاچ همه به هم متصل هستند؟

هم بله و هم خیر. وقتی گیربکس خراب شود، می‌تواند فشار بیشتری را به کلاچ وارد کرده و آن را فرسوده نماید، برعکس یک کلاچ بد می‌تواند گیربکس را خراب کند. اگر یکی یا هر دو خراب شود و تعمیر یا تعویض سریع انجام شود، می‌تواند فشار بیشتری را بر روی سیستم انتقال قدرت وارد کند.

در اینجا هفت نشانه وجود دارد که به شما می‌گوید سیستم انتقال قدرت خود را بررسی کنید :
1. تق و توق و صدای جیر جیر
2. پاسخ نامناسب به تعویض دنده
3. بوی سوختگی
4. نشت مایعات
5. سائیدگی چرخ دنده ها
6. سر و صدا در حالت دنده خلاص
7. سفتی گیربکس

 

گیربکس اتوماتیک

 

انواع مختلف گیربکس کدامند؟

ما در اینجا پنج نوع مختلف گیربکس را بررسی خواهیم کرد :
گیربکس دستی: در این نوع گیربکس می‌بینیم که جعبه دنده (گیربکس) در حالت تعویض دنده به صورت دستی به کلاچ نیاز دارد تا (نیروی) گیربکس را از موتور جدا کند. راننده هنگام تعویض دنده باید کلاچ را فشار دهد.

گیربکس اتوماتیک: این نوع جعبه دنده (گیربکس) به راننده این امکان را می‌دهد تا بدون فشار دادن کلاچ، به سادگی از حالت پارک به حالت رانندگی و یا برعکس آن حرکت کند. نسبت‌های مختلفی در این گیربکس وجود دارد که قدرت بیشتری به موتور می‌دهد.

گیربکس متغیر پیوسته: همان جعبه دندۀ اتوماتیک (گیربکس اتوماتیک) است، به استثنای اینکه نسبت ثابت ندارد. یک کمربند محرک استیل بین دو قرقره وجود دارد که از طریق تنظیم قطر آنها با دامنۀ سرعت، روی نسبت های مختلف تأثیر گذارده می‌شود.

گیربکس خودکار دستی، نیمه اتوماتیک: نوع دیگری از جعبه دنده (گیربکس) اتوماتیک به جز مبدل گشتاور. برای اجرای تعویض دنده ها به کلاچ نیاز دارد.

گیربکس دو کلاجه: همچنین به این گیربکس با نام های DSG ، PDK و Power-shift و نام های دیگر نیز اطلاق می‌شود که همۀ اینها نشان دهندۀ وجود 2 کلاچ است. هر کلاچ مسئولیت دنده های زوج یا دنده‌های فرد را دارد.

4 نوع چرخ دنده کدامند ؟

چهار کلاس از انواع دنده‌ها در داخل اتومبیل وجود دارد و هر یک از این کلاس‌ها دارای چرخ دنده‌های مختلفی هستند :

محورهای موازی : شانۀ دنده، چرخ دندۀ مارپیچ، چرخ دندۀ داخلی، چرخ دندۀ ساده

محورهای متقاطع : دندۀ میتر، چرخ دندۀ مارپیچ، دندۀ مخزوطی مستقیم

محورهای غیر موازی / غیر مقاطعی : چرخ دندۀ پیچی، پیچ حلزونی، دندۀ حلزونی

سایر موارد : کوپلینگ دنده،شافت هزار خاری و بوشینگ، شیطونک و چرخ ضامندار

 

کدام نوع گیربکس بهترین است و چرا ؟

ما می‌دانیم که جعبه دنده (گیربکس) در عقب سیستم انتقال قدرت واقع شده است، که مجموعه‌ای از چرخ دنده در درون خود است که نیروی موتور تولید شده را به چرخ ها منتقل می‌کند و باعث حرکت ماشین می‌شود. سیستم انتقال قدرت واسطه است و جعبه دنده (گیربکس) به عنوان راهنمای انتقال نیرو می‌باشد.

اگر زمانی از کسی می‌پرسیدید کدام سیستم انتقال قدرت (Transmission) بهترین است، آنها به شما سیستم تعویض دندۀ دستی را معرفی می‌کردند. یک ماشین با سیستم تعویض دندۀ دستی به راننده کنترل بیشتری بر روی قدرت می‌دهد. هرچند امروزه، جعبه دندۀ اتوماتیک جایگزین این محبوبیت که فقط چهار دنده داشت شده است: پارک، دنده عقب، خلاص و حرکت. گیربکس های اتوماتیک اکنون پنج، شش و حتی هفت دنده دارند.

کارایی گیربکس برای کسی که هر روز رانندگی می‌کند چیزی نیست که معنی آن را بداند، حتی وقتی که در مورد اتومبیل خودش باشد. اگرچه، برای افراد بسیار علاقمند به اتومبیل و رانندگان اتومبیل‌های مسابقه‌ای، این موضوع هنگام تیک آف کردن ارزش زیادی دارد.

در یک سیستم، گیربکسی با بیشترین بازده بین چرخ دندۀ مارپیچ و چرخ دندۀ ساده قرار دارد که خروجی هر دو بین 94 تا 98 است. توان خروجی، سرعت گیربکس و بار گشتاور است که به راننده کارایی مورد نظر را می‌دهد. برای تعمیر سیستم انتقال قدرت و گیربکس اتوماتیک در تهران، با تیم تعمیرکاران موشیخ تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم