شنبه تا چهارشنبه ۸ الی ۱۹
پنجشنبه 8 الی 13

 بررسی کامل گیربکس اتوماتیک خودرو

بررسی کامل گیربکس اتوماتیک خودرو

امروزه با پیشرفت و گسترش صنعت خودروسازی، شرایط استفاده از گیربکس‌های اتوماتیک برای تمام افراد فراهم شده است. استفاده از گیربکس اتوماتیک خودرو مزیت‌های بسیار زیادی دارد. در صورتی که جعبه دنده شما اتوماتیک باشد، نی نیازی به تعویض دنده نیست و این عمل به صورت خودکار طبق شرایط مختلفی انجام می‌شود. در نتیجه علاوه بر راحتی می‌توانید با دقت بسیار بیشتری به رانندگی ادامه دهید.

در ادامه قصد داریم انواع، ویژگی‌ها، عوامل تأثیرگذار بر قیمت و نکاتی درباره جعبه دنده‌های اتوماتیک خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

 

با انواع گیربکس‌ های اتوماتیک خودرو آشنا شوید:

 

در ابتدا قصد داریم انواع گیربکس‌های اتوماتیک خودرو را به شما معرفی کرده و آن‌ها را از لحاظ عملکرد و ساختار مورد بررسی قرار دهیم.

 

مدل خودکار سیاره ‌ای:

 

از رایج‌ترین جعبه دنده‌های اتوماتیک می‌توانیم به این مدل اشاره کنیم. این مدل دارای چرخ دنده‌های خورشیدی بوده و کلاچ آن به صورت هیدرولیک می‌باشد. همچنین یک سیستم کنترلی مجزا در این گیربکس تعبیه شده است که از طریق آن تنظیم دنده و میزان سرعت موتور خودرو به صورت خودکار انجام شود.

 

مدل پیوسته متغیر:

 

این مدل از گیربکس تقریباً جزو مدل‌های جدید بازار به حساب می‌آیند که از بدو ورود تا کنون محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. همانطور که از اسمشان پیداست این مدل دنده‌های اتوماتیک به صورت پیوسته عملیات تنظیم و تعویض دنده را انجام می‌دهند. در نتیجه در فواصل زمانی کوتاه بین تعویض دنده‌ها، افزایش و کاهش ناگهانی شتاب و سرعت مشاهده نمی‌شود.

مدل دو کلاچه:

 

این مدل جعبه دنده دارای دو بخش مخصوص برای کلاچ است و در واقع دو کلاچ مجزا از هم عملیات تعویض دنده را انجام می‌دهند. یکی از کلاچ‌ها مخصوص دنده فرد و دیگری مخصوص دنده زوج می‌باشد و هر کدام از آن‌ها به صورت مستقل از هم این عملیات‌ها را انجام می‌دهند. در بین انواع گیربکس اتوماتیک خودرو، مدل‌های دو کلاچه به دلیل حساسیت و دقت بالای خود مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرند.

 

مدل نیمه خودکار:

این مدل گیربکس‌ها در واقع مدلی بین دنده دستی و دنده اتوماتیک می‌باشند. جعبه دنده‌های نیمه خودکار علاوه بر اتوماتیک بودن قابلیت تعویض دنده و کم و زیاد کردن آن را نیز برای راننده فراهم کرده‌اند. به این منظورعلاوه بر چهار دکمه اصلی، یک اهرم تنظیم شتاب و تغییر دنده بر روی این نوع جعبه دنده‌ها تعبیه شده است تا راننده در صورت نیاز بتواند به صورت دلخواه تعویض دنده را انجام دهد. در نتیجه این جعبه دنده در عین اتوماتیک بودن، مدلی دستی نیز می‌باشد.

 

نحوه کار با گیربکس اتوماتیک:

 

ابتدا باید به شما بگویم که کار با گیربکس‌های اتوماتیک بسیار راحت و بدون پیچیدگی خاصی است. بر روی دنده اتوماتیک خودروی شما تعدادی دکمه وجود دارد که هر کدام برای شرایط خاصی در نظر گرفته شده‌اند و می‌توانید با فشردن هرکدام، عملیات‌ متفاوتی را انجام دهید. زمانی که کلید p را فشار دهید، ماشین در حالت روشن نیز قادر به حرکت نمی‌باشد. از طریق دکمه N می‌توانید بدون تغییر سرعت و وضعیت به رانندگی با خودرو ادامه دهید. دکمه R به منظور استفاده در هنگام عقب راندن یا به عبارتی دنده عقب ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از دکمه D در صورتی که پای خود را از روی ترمز ماشین بردارید، خودرو شروع به حرکت می‌کند.

همچنین برخی از مدل‌های گیربکس اتوماتیک خودرو دارای دکمه‌هایی برای تنظیم رانندگی شهری، کلاسیک و اسپرت هستند که بر اساس شرایط خود می‌توانید هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید. لازم به ذکر است در اکثر جعبه دنده‌های اتوماتیک شماره‌های ۱ تا ۳ و در برخی علامت‌های مثبت و منفی برای افزایش و کاهش میزان قدرت موتور خودرو تعبیه شده‌اند.

نصب گیربکس اتوماتیک:

 

در صورتی که خودروی شما به صورت پیش فرض دارای گیربکس اتوماتیک خودرو نمی‌باشد، می‌توانید به راحتی دنده خودرو را اتوماتیک کنید؛ چرا که مدل‌های اتوماتیک قابل نصب بر روی اکثر خودرو‌ها هستند. با نصب جعبه دنده اتوماتیک بر روی خودرو دیگر نیازی به تعویض‌های متعدد و پی در پی کلاچ و دنده نیست و به طور کلی دیگر دردسر‌های مربوط به تعویض دنده در شرایط بحرانی و حاد را نخواهید داشت.

البته هر ویژگی دارای معایبی نیز هست. به عنوان مثال گیربکس اتوماتیک به علت طراحی و نحوه عملکرد خاص خود، تا حدی شتاب خودرو را کاهش می‌دهد و در ابتدای استفاده ممکن است این موضوع برای شما عجیب به نظر برسد. ولی تعجب نکنید؛ چرا که این مشکل در تمام خودرو‌های دارای جعبه دنده اتوماتیک وجود دارد و باید به آن عادت کنید. در عوض این گیربکس اتوماتیک خودرو مزایای بسیار زیادی دارد. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها ایجاد شرایطی راحت و سهولت در رانندگی هست. همچنین از دیگر ویژگی‌های این نوع جعبه دنده‌ها می‌توانیم به قابلیت کنترل ویژه مخصوصاً در ترافیک‌های شهری، افزایش عمر موتور خودرو به دلیل تعویض نشدن پی در پی دنده و ویژگی منحصر به فرد آن‌ها برای افراد معلول و کم توان اشاره کنیم.

در صورت تمایل می‌توانید به راحتی و در سریع‌ترین زمان انواع گیربکس‌های اتوماتیک را بر روی خودرو خود نصب کرده و رانندگی را برای خود آسان‌تر کنید.

 

درگیر نشدن گیربکس اتوماتیک:

 

یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین مشکلات در حین استفاده از گیربکس اتوماتیک خودرو، در درگیر شدن جعبه دنده است. به عنوان مثال ممکن است وقتی که دنده اتوماتیک را بر روی حالت دنده عقب قرار می‌دهید، تأخیر در انجام آن روبرو شوید. یا وقتی آن را در حالت ایستاده یا حرکت ماشین قرار می‌دهید با درگیر شدن آن مواجه شوید.

یکی از مهم‌ترین دلایل درگیر شدن جعبه دنده‌ها مشکلات مربوط به روغن آن‌ها است. ممکن است به دلیل شرایط محیطی و استفاده‌های طولانی مدت، خاصیت محافظتی روغن از بین رفته و به شدت غلیظ شده باشد. در نتیجه بهترین کار تعویض روغن است. معمولاً در این شرایط با تعویض روغن می‌توانید گیربکس اتوماتیک خودرو را از درگیر شدن خلاص کنید.

از دیگر دلایل درگیر شدن جعبه‌های دنده می‌توانیم به مشکلات کامپیوتری و نرم‌افزاری دنده‌های اتوماتیک اشاره کنیم. گاهی اوقات به دلیل وجود باگ و اختلالات نرم‌افزاری، ممکن است نیاز باشد تا کامپیوتر ماشین خود را ریست کنید تا بتوانید مشکلات مربوط به درگیر شدن گیربکس را حل کنید. به منظور ریست کردن کامپیوتر خودرو، باید باتری ماشین را به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه خاموش نگه دارید. سپس تنظیمات کامپیوتر از اول به صورت پیش فرض ست می‌شوند و احتمالاً مشکل شما حل خواهد شد.

اگر از طریق روش‌های ذکر شده نتوانستید مشکل مربوط به درگیر شدن گیربکس اتوماتیک خودرو را برطرف کنید، بهتر است به کارشناسان مربوطه در این زمینه مراجعه کنید. مجموعه ما با به کارگیری تیمی زبده و مجرب از کارشناسانی در زمینه تعمیر و نصب انواع مدل‌های اتوماتیک آماده ارائه انواع خدمات تعمیراتی به شما می‌باشد.

لرزش گیربکس اتوماتیک:

 

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از گیربکس اتوماتیک خودرو با آن مواجه شوید مشکل لرزش آن است. این مشکل به دلیل وجود اختلال در توربین است. توربین در واقعیت یک واسط بین موتور و جعبه دنده می‌باشد و وظیفه تنظیم و انتقال گشتاور را به عهده دارد. در صورتی که این قطعه خراب باشد، باید تعمیر و تعویض آن را به کارشناسی مجرب در این زمینه بسپارید.

البته لازم به ذکر است که بدانید معمولاً خودرو‌ها به دلیل ریپ زدن نیز ممکن است باعث لرزش گیربکس شوند. ولی معمولاً در شرایطی که لرزش مشاهده می‌کنید، احتمالاً ایراد اصلی از جعبه دنده شما می‌باشد.

قیمت گیربکس اتوماتیک:

عوامل بسیار زیادی می‌توانند در قیمت گیربکس اتوماتیک خودرو تأثیرگذار باشند. به طور کلی برند و شرکت سازنده عاملی مهم در تعیین قیمت آن‌ است. به هر میزان که شرکت تولید‌کننده معروف‌تر باشد، طبیعتاً قیمت محصولات بیشتر خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت گیربکس میزان قدرت آن‌ است. به هر میزان که یک دنده اتوماتیک بتواند قدرت موتور و سرعت ماشین را بیشتر کند، قمت بالاتری نیز دارد. از دیگر عوامل مؤثر می‌توانیم به آپشن‌های تعبیه شده بر روی آن اشاره کنیم. همانطور که گفتیم تعدادی دکمه بر روی دنده‌های اتوماتیک وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانید عملیات‌ متفاوتی را انجام دهید و هر چه تعداد این دکمه‌ها و آپشن‌ها بیشتر باشد، گیربکس قیمت بیشتری خواهد داشت.

پس به طور کلی میزان قدرت، شرکت سازنده و تعداد آپشن‌های هر جعبه دنده از عوامل تعیین‌کننده قیمت آن می‌باشند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک:

به طور کلی گیربکس اتوماتیک خودرو نیز گاهی دچار مشکل و خرابی می‌شود. برخی از این مشکلات ممکن است توسط خودتان قابل حل باشند. ولی گاهی ممکن است این مشکلات نیاز به بررسی و تعمیرات تخصصی داشته باشند. به این منظور در شرایطی که با خرابی‌های مربوط به جعبه دنده ماشین خود روبرو می‌شوید، بهترین کار مراجعه به یک مرکز تعمیرات است. در ادامه برخی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به گیربکس‌های اتوماتیک خودرو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ایجاد سر و صدا‌ های غیر طبیعی:

در برخی شرایط ممکن است در حین تعویض دنده و حالت حرکت ماشین با صدا‌هایی شبیه به سنگ زنی و ساییدگی مواجه شوید و همچنین در شرایطی ممکن است جعبه دنده لرزش داشته باشد. این صدا‌ها به دلیل آسیب رسیدن و سایش برخی قطعات گیربکس اتوماتیک خودرو با چرخ دنده‌ها ایجاد می‌شوند و این یعنی چرخ دنده‌های اصلی و فرعی داخل جعبه دنده شما تحت فشار هستند.

در نتیجه اگر احساس کردید که اتومبیل شما صدا می‌دهد، بهتر است در اولین فرصت آن را به یک تعمیر کار نشان دهید. چرا که در شرایطی که چرخ دنده‌ها در معرض سایش و آسیب قرار گرفته باشند، ممکن است بعد از مدتی گیربکس به طور کامل از کار بیفتد. در نتیجه این موضوع را جدی بگیرید.

ایجاد بوی سوختگی:

گاهی ممکن است به دلیل عدم تعویض به موقع روغن و دیگر مایعات انتقال‌دهنده، در ماشین خود بویی شبیه به بوی سوختگی احساس کنید. این بو به دلیل داغ شدن بیش از حد این مایعات و در نتیجه تبخیر آن‌ها ایجاد می‌شود و در صورت احساس این بود، باید در اولین فرصت روغن گیربکس اتوماتیک خودرو را تعویض کنید. البته همیشه داغ شدن بیش از حد مایعات به دلیل عدم تعویض روغن رخ نمی‌دهد و ممکن است بخش‌های دیگر دچار ایراد شده باشند.

شکستگی قطعات گیربکس:

در صورتی که اتومبیل شما در حرکت‌های شتاب ثابت و غیر متغیر دچار لغزش‌های ناگهانی شود، ممکن است برخی قطعات گیربکس اتوماتیک خودرو بشکنند. در این شرایط نیز متوجه صدا‌های غیر طبیعی از جعبه دنده خواهید شد. پس این صدا‌های غیر معمول نیز گاهی پیامد‌های شکستگی برخی قطعات مانند چرخ دنده‌ها هستند.

 

فروش و تعمیر گیربکس با مناسب‌ ترین قیمت:

مجموعه ما با بکارگیری تیمی مجرب و متخصص از تعمیرکاران قطعات خودرو مفتخر است تا انواع خدمات مربوط به تعمیرات گیربکس‌های اتوماتیک را به صورت کاملاً تخصصی به شما عزیزان ارائه دهد. تمام تعمیرات و عیب‌یابی‌ها زیر نظر تعمیرکاران متخصص در این زمینه انجام می‌پذیرد.

همچنین شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل با مراجعه به بخش فروشگاه انواع گیربکس اتوماتیک خودرو را مورد بررسی قرار دهید و مطابق با سطح نیاز، بودجه و خواسته‌های خود مدلی را خریداری و مورد استفاده قرار دهید. تمام جعبه دنده‌های موجود در بخش فروشگاه دارای ضمانت نامه معتبر کتبی بوده و در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی که تحت گارانتی محصول باشد، شما می‌توانید از انواع خدمات تعمیراتی مجموعه به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

 

 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم