شنبه تا چهارشنبه ۸ الی ۱۹
پنجشنبه 8 الی 13

 زمستان چگونه بر سیستم انتقال قدرت ماشین من تأثیر دارد ؟

زمستان چگونه بر سیستم انتقال قدرت ماشین من تأثیر دارد ؟

برخی از مشکلات سیستم انتقال قدرت مخصوص زمستان است ، در حالی که برخی دیگر از این مشکلات از آنچه که بطور معمول در هر زمان دیگری از سال اتفاق می‌افتد ، بدتر می‌شوند . شما با پی بردن به موارد زیر متعجب خواهید شد :

تغییرات ویسکوزیته

ویسکوزیته مایعات سیستم انتقال قدرت وسیلۀ نقلیۀ شما تغییر می کند و با سرد شدن شرایط غلیظ‌تر می‌شود. دمای مناسب برای مایعات سیستم انتقال قدرت ماشین شما 175 درجه، به‌علاوه یا منهای 25 درجه است، با این وجود، هنگامی که سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما به زیر صفر درجه می‌رسد، بسیار غلیظ می‌شود. در این شرایط، با پوشاندن قطعات داخلی سیستم انتقال قدرت، نمی‌توان به درستی قطعات داخلی را روان سازی کرد. این شرایط با مایع مصنوعی که در هوای سرد چسبناکی کمتری دارد قابل رفع است.

انقباض

دقیقاً مانند اکثر اجسام جامد، قطعات سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما هنگام سرد شدن منقبض می‌شوند و منجر به شل شدن قطعات، نشت و فرسودگی سریع‌تر قطعات می شوند.

 

رانندگی در زمستان در بزرگراه

 

مشکلات تعویض دنده

هنگامی که حرارت رو به سردی می‌رود، تعویض انتقال قدرت وسیلۀ شما سخت‌تر می‌شود، و تاخیر در نقاط تعویض دنده ، مجددا به تعویض سخت آن منجر می‌شود. این جابجایی‌های سخت باعث افزایش فشار بر روی قطعات زیادی می‌شود و خطر خرابی را در مرحله بعدی افزایش می‌دهد.

تاثیر زمستان بر سیستم انتقال قدرت ماشین

آب

وقتی آب به سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما وارد می‌شود، هرگز چیز خوبی نیست. هنگامی که در زمستان آب به سیستم انتقال وسیلۀ شما وارد می‌شود، اغلب باعث یک صورتحساب بزرگ تعمیر می‌شود . آب در 32 درجه فارنهایت یخ می زند و زمانی که این موضوع اتفاق می‌افتد، منبسط می‌شود و با ایجاد ترک، به قالب سیستم انتقال و همچنین بدنۀ دریچه آسیب می‌رساند . در صورتی که ترک ایجاد شده ، فقط به درد تهیۀ یک سیستم انتقال قدرت جایگزین می‌خورد.

تأخیر در اوردرایو

در اکثر موارد، وقتی هوا سرد است، رایانۀ سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما تا زمانی که انتقال به دمای مناسب برای فعالیت برسد، استفاده از اوردرایو را به تأخیر می‌اندازد. این تأخیر نه تنها تجربۀ رانندگی راحت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه باعث افزایش سرعت استفاده و فشار بر روی چرخ دنده‌های جلویی دیگری که روی آنها سوار است می شود زیرا اوردرایو در مشخصات فنی تجهیزات اصلی تولید کننده موجود نیست .

نکات مراقبت از سیستم انتقال قدرت در زمستان

موارد زیر در مورد نگهداری سیستم انتقال وسیلۀ شما ، توسط مشاغل حرفه ای سیستم انتقال دهنده برای هوای سرد در زمستان توصیه شده است .

قبل از رانندگی بگذارید وسیله نقلیۀ شما گرم شود

رانندگی در مواقعی که موتور شما سرد است باعث فشار بیشتر بر موتور و نیز سیستم انتقال قدرت می‌شود . وقتی هوا بیش از حد سرد می‌شود ، بهتر است قبل از ورود به جاده بگذارید موتور شما کمی بیشتر از حد معمول گرم شود .

مایعات وسیلۀ خود را بررسی و تعویض کنید

زمستان زمان مناسبی است تا مایعات سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما بررسی و در صورت لزوم تعویض شود . وقتی هوا سرد می‌شود ، درجه حرارت در سیستم شما باعث می‌شود که مایع انتقال دهنده غلیظ‌تر از حد معمول باشد . شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که مایعات در طول زمستان به درستی روان کاری می‌کنند .

بست های وسیلۀ خود را بررسی کنید

هوای سرد روی قسمت های خاصی از سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما آسیب می‌زند و منجر به نشتی می‌شود. همچنین، زمانی که جاده بخاطر باران یا یخ خیس است، چربی، ریگ و رطوبت اضافی می‌تواند به زیربنای وسیلۀ شما دسترسی پیدا کرده و باعث سایش بیشتر اتصالات انتقال، بست ها و واشر ها می‌شود.

سرعت خود را کم کنید

با کاهش دما ، اکثر قطعات و اجزای سازندۀ سیستم انتقال قدرت شما کندتر از حد معمول کار می‌کنند . برای اینکه در امان باشید ، با کاهش فشار روی پدال گاز و دادن وقت اضافی به سیستم انتقال قدرت ، از بروز خسارت جلوگیری کنید.

تاثیر زمستان بر سیستم انتقال قدرت ماشین

 

دریفت کردن ماشین در برف

وسایل نقلیه خود را داخل گاراژ پارک کنید

علاوه بر اینکه می‌گذارید وسیله نقلیه شما کمی بیشتر گرم شود ، در صورت امکان وسیلۀ نقلیۀ خود را در گاراژ پارک کنید . گاراژ شما نسبت به بیرون بسیار گرم‌تر است و به شما در محافظت از ماشین در برابر دمای یخ‌زدگی در خارج از خانه کمک می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی در مورد شل شدن بست ها یا نشتی ، هر زمان که لازم بود به سمت جاده خارج شوید.

تصور یک مکانیک که در زیر کاپوت از وسیلۀ نقلیه نگهداری می کند

سیستم انتقال قدرت وسیلۀ خود را برای زمستان آماده نگه دارید

رعایت این نکات آسان نگهداری به شما کمک می‌کند تا در زمستان وسیلۀ نقلیۀ خود را از عناصر این فصل محافظت کنید. در صورتی که در این فصل با سیستم انتقال فدرت وسیلۀ نقلیه خود مشکلی دارید یا در درون وجودتان چنین چیزی را حدس می زنید، ممکن است اشکال وجود داشته باشد. برای بررسی سیستم انتقال وسیلۀ نقلیۀ خود به مرکز محلی موشیخ در تهران مراجعه کنید . ما به شما کمک می‌کنیم که بگوئیم سیستم انتقال قدرت وسیلۀ شما معیوب است یا نه .

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم